Kościół w Krościenku

Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych znajduje się przy rynku w Krościenku nad Dunajcem. Choć z zewnątrz wygląda niepozornie, to jednak w środku można obejrzeć wiele jego skarbów. Jednym z nich jest gotycka chrzcielnica. Według legendy została podarowana kościołowi w 1493 r. przez króla – Jana Olbrachta. Zabytek ozdabiany jest herbami i orłem w koronie.

W gotyckim prezbiterium znajduje się ołtarz główny oraz mniejsze, przy których kiedyś odprawiano prywatne msze. Na ścianach prezbiterium można zobaczyć polichromię przedstawiającą sceny z życia Św. Barbary. Kolejna, przepiękna polichromia znajduje się w nawie głównej kościoła. Namalował ją Jakub Korab pod koniec XVI wieku. Przedstawia ona sceny związane z legendami i Biblią.

Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych najprawdopodobniej powstał w 1350 r. Daty tej jednak nie można udokumentować, gdyż cała dokumentacja zaginęła. Według niektórych historyków świątynię zbudowano jeszcze wcześniej, Prezbiterium wybudowano w XIV wieku, a nawa główna powstała w XVI wieku. Po czterech latach od wzniesieniu kościoła wybuchł tu pożar, w wyniku którego świątynia bardzo ucierpiała.

W 1527 r. do parafii w Krościenku przyłączono parafię ze Szczawnicy, a kilka lat później także z Grywałdu. W 1938 r. kościół stał się częścią diecezji tarnowskiej, a dołączone wcześniej parafie uzyskały samodzielność.

rafting