Krośnica

Krośnica Krośnica to turystyczna i letniskowa wieś znajdująca się niedaleko Lubania. Przebiega tu szosa łącząca Nowy Targ z Krościenkiem. Pierwsze dokumenty dotyczące tej miejscowości pochodzą z XV wieku, a nazwa odnosi się do płynącej przez nią rzeczki.

W Krośnicy znajdują się zabytkowe, drewniane budynki, o które jednak nikt nigdy nie dbał. Niektóre z nich rozebrano, a resztę stanowią ruiny. Zachowało się jednak kilka godnych zwiedzenia zabudowań i kamiennych piwnic.

Wieś Krośnica jest osłonięta od wiatru i otoczona malowniczymi lasami. Blisko stąd także do Lubania, Czorsztyna i Sromowców oraz na górę Wdżar. Stąd także mogą wyruszyć turyści chcący skorzystać ze spływu Dunajcem. Blisko jest bowiem do stacji początkowej w Kątach, skąd wyruszają tratwy flisackie.

Miejscowość ma także dogodne położenie dla tych, którzy podróżują samochodem lub autokarem. Niedaleko znajduje się droga przelotowa między Krościenkiem, Nowym Targiem i Szczawnicą. Od niej odchodzi także droga do miejscowości Sromowce. Tędy także łatwo dojechać do Czorsztyna i stacji początkowej spływu dunajcem w Kątach.

rafting