Wiadomości

 • Samochód w ogniu
  2024-05-25
  ZAKOPANE. Na ul. Nędzy Kubińca zapalił się samochód osobowy.
 • Popularny polityk Konfederacji rozpoczął kampanię na Podhalu. Daje autografy na gaśnicach, krytykuje UE
  2024-05-25
  Grzegorz Braun przez pół godziny podpisywał gaśnice swoim imieniem i nazwiskiem, zanim na deptaku zdrojowym w Rabce-Zdroju rozpoczął swoje przemówienie ostro krytykujące Unii Europejską.
 • V Podhalański Festiwal Modelarski Ciupaga 2024 rozpoczęty (zdjęcia)
  2024-05-25
  NOWY TARG. Rozpoczął się dwudniowy Podhalański Festiwal Modelarski „Ciupaga 2024”. Dziś i jutro warto zajrzeć do goszczącej tradycyjnie już imprezę Szkoły Podstawowej nr 11 przy pl. Evry, bo faktycznie, jest co oglądać, wiele plastikowych i kartonowych modeli to istne cudeńka.
 • Co z tą fotowoltaiką? Czy to się nadal opłaca i gdzie szukać zaufanych monterów na Podhalu? (art. sponsorowany)
  2024-05-25
  Montaż paneli fotowoltaicznych na Podhalu to wciąż żywy temat. Mogłoby się wydawać, że „fotowoltaiczny bum” mamy już za sobą, ale to wcale nie jest prawdą. Cały czas ktoś dzwoni z nową ofertą, a nawet przedstawiciele firm przychodzą osobiście do naszych domów by zaproponować nam wstępną umowę z dużą dotacją na montaż paneli fotowoltaicznych.
 • Wkrótce remont kościoła w Grywałdzie
  2024-05-25
  Jeszcze w tym roku zostanie wykonany remont kościoła parafialnego pw. Św. Marcina w Grywałdzie.
 • Strażackie zmagania na murawie (zdjęcia)
  2024-05-25
  W dniach 22-24 maja na Stadionie Miejskim w Rabce - Zdroju rozegrany został II Ogólnopolski Turniej Piłkarski Związku Zawodowego Strażaków „Florian”. Wzięło w nim udział 14 drużyn z całej Polski.
 • Jachymiak: Nowotarżanie na czeskich mistrzostwach świata
  2024-05-25
  FELIETON: - Impreza bardzo udana. Na odpicowanej postkomunistycznej Ostravar Arenie było biało czerwono. A ilu kibiców z Miasta! Byli przedstawiciele głównych sił politycznych. Tokarnia, Garbarnia. Z Naszej Watahy był Arkadiusz. W następnych wyborach będą obiecywać, że zrobią Ostravar u nas. Do tego czasu proszę się niczego nie spodziewać – pisze Maciej Jachymiak, lekarz, nowotarżanin, były samorządowiec i polityk.
 • Pożar w Szaflarach
  2024-05-25
  Trwa szacowanie strat po pożarze magazynu na os. Nowe w Szaflarach.
 • Wójt u prezydenta
  2024-05-25
  Na zaproszenie prezydenta RP Andrzeja Dudy, w państwowych uroczystościach Dnia Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim Warszawie wziął udział wójt gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk. Towarzyszyła mu najmłodsza radna w gminie.
 • Jazdy próbne busa elektrycznego na trasie do Morskiego Oka (zdjęcia)
  2024-05-24
  ZAKOPANE/BUKOWINA TATRZAŃSKA. Nie był w pełni obciążony pasażerami, ale z trasą z Zakopanego na Palenicę Białczańską poradził sobie całkiem nieźle. Po przejechaniu tego odcinka bateria wskazywała 93 procent naładowania. Mowa o testowanym dziś busie elektrycznym, który ma być alternatywą dla transportu konnego do Morskiego Oka.
 • Dwie osoby spadły Zawratowym Żlebem
  2024-05-24
  Dziś rano ludzie, którzy zauważyli upadek dwóch turystów Zawratowym Żlebem wezwali na pomoc Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Ratownicy polecieli na miejsce śmigłowcem.
 • "Góralskie życzenia na Dzień Matki" od Piotra Szewczyka
  2024-05-24
  Piotr Szewczyk - artysta z Podhala zorganizował w swoich social mediach akcję "Góralskie życzenia na Dzień Matki", która potrwa do 25 maja br. Mówił o niej dziś "w paśmie śniadaniowym" telewizji TVN.
 • Znicze pamięci w 76. rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego. Uroczystości bez udziału Nowego Targu i Zakopanego
  2024-05-24
  25 maja o 21.30 - w godzinę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, zamordowanego z wyroku komunistycznego sądu w więzieniu na warszawskim Mokotowie - w całym kraju zapłoną znicze pamięci. Uroczystości zorganizowane zostaną w blisko 40 miastach i miasteczkach. Na liście nie ma Nowego Targu, gdzie od ponad dekady jest rondo im. Pileckiego.
 • Prace konserwatorskie przy freskach Władysława Trebunii -Tutki
  2024-05-24
  W kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Poroninie trwają prace konserwatorskie polichromii autorstwa Władysława Trebuni-Tutki.
 • Rodzice przestają mówić do dzieci po góralsku. Związek Podhalan podzielony, czy gwara podhalańska powinna stać się językiem regionalnym
  2024-05-24
  - > Dr Artur Czesak uważa, że gwara podhalańska mogłaby uzyskać status języka regionalnego. Na Podhalu pojawiły by się wówczas tablice z nazwani miejscowości pisane po polsku i gwarą np. „Biały Dunajec / Bioły Dunajec”

  - > Związek Podhalan dyskutuje czy starać się o status języka regionalnego, ale nie ma w tej sprawie jednomyślności

  - > - Niezależnie od tego, czy góralska mowa pozostanie gwarą czy stanie się językiem, trzeba przekonać młode pokolenia, że mowa góralska jest częścią naszego dziedzictwa i wzbogaca nasze widzenie i doświadczanie świata. A przecież o to chodzi, by ciekawie i niebanalnie żyć - mówi Stanisława Trebunia-Staszel, znana regionalistka i etnolożka
 • Rotacyjny przewodniczący Rady Miasta
  2024-05-24
  NOWY TARG. Obecny przewodniczący Rady Miasta Jan Sięka, w połowie kadencji odda funkcję Szymonowi Fatli.
 • Mieszkanka gminy Biały Dunajec jechała kompletnie pijana autem
  2024-05-24
  Policjanci z zakopiańskiej drogówki przerwali jazdę 48-letniej, nietrzeźwej kobiecie. Mieszkanka gminy Biały Dunajec wsiadła za kierownicę Suzuki mając w organizmie 3 promile alkoholu.
 • Krowa wpadła do kanału. Interwencja strażaków
  2024-05-23
  Do zdarzenia doszło po południu w Kiczorach w Lipnicy Wielkiej na terenie jednego z gospodarstw. Strażacy zostali wezwani do wyciągnięcia krowy, która wpadła do betonowego podpiwniczenia znajdującego się w stodole. Z pomocą mieszkańców udało się zwierzę wydostać.
 • Zmarł były burmistrz
  2024-05-23
  W wieku 81 lat zmarł były burmistrz Szczawnicy - Roman Trojnarski.
 • Badanie Osteoporozy (art. sponsorowany)
  2024-05-23
  Firma MULTIDIAGNOSTICA z Krakowa zaprasza na badania densytometryczne w kierunku Osteoporozy. 29 maja 2024 – Nasz Osteobus zaparkuje przy Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym ul. Szpitalna 14 w Nowym Targu.

rafting